Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

BİR RESİM SERGİSİNİN ARDINDAN

A.İhsan Kuyumcu

A.İhsan Kuyumcu

Yorumlar  Yorum Sayısı : 2
Okunma  Okunma : 5451
Tarih  Tarih : 18 Ekim 2011 12:09
 

BİR RESİM SERGİSİNİN ARDINDAN

Sanat adına, serin sonbahar günlerinde ılık bahar günleri yaşadık, sımsıcak Elbistan günlerimizde. Yüreğine sağlık, fırçan daim, renklerin cümbüş olsun Haluk ÖZYURT.

 

Resim sanatının ufkunun sonsuzluk, dilinin renkler olduğunu ne güzel dile getirdin. Hele “Renklerin Diliyle Elbistan” deyişin, bizlere gerçek Elbistan’ı sunuşun güzelliklerin sonsuzluğuydu bence.

Ne kadar özlemiştik eski günlerimizi; yazlık sinemalarımızı, öğretmenler derneğimizi, Avcılar kulübümüzü, Arasamızı, Güccük Cahanımızı, Dar sokaklarımızı. Velhasıl çocukluğumuzdaki, gençlik yıllarımızdaki Elbistan’ımızı. Ne güzel bir düşünceyle yerli yerince çizmiş, renkleriyle anlatmışsın Elbistan’ımızı hatırlatmak adına sevgili Haluk.

Resim, tüm sanat dalları içerisinde sonsuzluğa uzanan, sonsuzluğu ifade edebilen farklı bir değerdir. Bir insan eline belirli bir miktarı sığdırabilir, belirli bir mesafeyi koşabilir, belirli bir ağırlığı taşıyabilir, belirli sesleri belirli mesafelerden duyabilir. Ama insanın gözü tüm dünyayı içine alabilir. Bir bakış sonsuzluğa uzanarak bir göze dünyayı sığdırabilir. İşte bundan dolayıdır ki resim, sanatın gözüdür, sonsuzluğa uzanan dilidir.

Sevgili Haluk Özyurt, tuallerin resim sanatının dili, fırçan gözün kiprikleri, renklerin gözün ta kendisi konuların da Elbistan’ın dünü olunca sana ne diyeyim. Ellerine sağlık. Fırçan tuallerinden, renklerin gönlünden eksik olmasın. Gözlerin gördüklerini tuallerinden esirgemesin. Hep sevincimiz, hep özlemimiz olmanı diliyorum ama kesinlikle hasretimiz olmanı istemiyorum. Bu güzelliği, bu özlemi yaşamamız gereken zaman dilimlerinde doya doya yaşamak istiyoruz.

Elbette ki düşüncelerimizdeki dileğimiz, sen ve senin gibi sanat adına değerler vermek isteyecek sanatçılarımız için yarınlarımızda imkanların, mekanların, ortamların daha güzel olacağı inancıdır.

Elbette ki Elbistan’ımızda Kültür sitemizin salonunda, birçok kurum ve kuruluşlarımızın salonlarında nice resim sergilerimizi, şiir akşamlarımızı, imza günlerimizi, fotoğraf sergilerimizi nice kültürel sanatsal etkinliklerimizi yaşayacağımız günlerimizin çok ta uzak olacağına inanmak istemiyorum.

Her insan kendini yeterince anlatamayabilir. Haluk Özyurt da kendini ne kadar anlatabiliyor netleştiremiyorum. Tuallerinde ifade etmek istediklerini ifade edilebilecek kadar anlatmış. Benim için Elbistan dillendiremeyeceğim kadar farklı bir değerdir. Haluk Özyurt’un tablolarında Elbistan ‘ın anlatılamayan yönlerini görmek ise farklı bir gerçekti.

Temmuz-Ağustos ayında bile bir karlı kış tablosunu seyrederken insan üşüyebiliyorsa, karlı kış gününde harman zamanı yazın sarı sıcağı tablosunu seyrederken terleyebiliyorsa resim sanatının derinliklerini düşünmek gerek.

Tuallerin deniz, fırçan gökkuşağı, yüreğin dağlar, sevdan Elbistan oldukça sana dağlar kadar sevgiler, okyanuslar kadar sonsuzluklar diliyorum.

Elbistan’ımızda kültürel ve sanatsal etkinliklerde bulunanlara, katkı sağlayanlara teşekkür  ediyorum. Özellikle Sayın Kaymakamımız Metin Maytalman ile Sayın Belediye Başkanımız Avukat Durmuş Küçük’e  ilgi, alaka ve hassasiyetlerinden dolayı gönülden saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

 

 
Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 2 yorum yazylmy?tyr.

ÖMER ÖZGEN [ 21 Ekim 2011 18:48 ]
Hacı hacıyı mekkede, hoca hocayı tekkede bulurmuş.
İkiniz de çok yaşayın emi aynı yıl Elbistan'da içimizi ısıtan sanat haberleri duyduk, emeğiniz yüreğinizi ortaya koydunuz, birbirini izleyen resim sergilerinde halkımızla güzellikler sundunuz duygularınızı paylaştınız.

Üretkenliğinizin devamını diliyorum.

Selamlar
Haluk Özyurt [ 18 Ekim 2011 14:08 ]
Sevgili Abim,meslektaşım Ali İhsan Kuyumcu resim sanatının yanısıra kalemini bir kez daha konuşturmuş.Beni ve sergimdeki tablolarımı iltifatlara boğmuş.Teveccüh göstermiş,lakin hoşuma gitmedi desem yalan olur.Zira ziyaretçi defterime duygularını ifade eden ve not düşen tüm idare amirlerimize,sanatsever halkımıza ve resim sanatına gönül vermiş tüm fırçadaşlarımıza en içten duygularla saygı,sevgi ve teşekkürlerimi sunarım.Her şey Elbistan ve değerli halkımız için,elimizden geldiğince,dilimiz döndüğünce...Daha nice sergi ve etkinliklerde buluşmak üzere hoşça ve dostça kalın emi...

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

 

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2023 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com