Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Elbistan'ın ilkleri - 1

A.İhsan Kuyumcu

A.İhsan Kuyumcu

Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5538
Tarih  Tarih : 25 Ekim 2011 10:47
 

Elbistan’ın ilkleri - 1

AMAN OĞLUM

Bin dokuz yüz yetmiş iki yılının karlı kış günleriydi. Elbistan’daki spor kulüplerine bir yenisini eklemiş, genç yüreklerimizde Umutspor’un heyecanını yaşıyorduk.

Bir spor kulübü olarak, sporun dışında da kültürel ve sanatsal çalışmalar yapmamız gerektiğine inanıyordum. Bir tiyatro hazırlayabileceğimizi, bunu sahneleyerek hem bir kültürel etkinlikte bulunabileceğimizi hem de külübe gelir sağlayabileceğimizi arkadaşlara anlattım. Arkadaşlar,  “Başarabilir miyiz.”  Endişesindeydiler. Başarmadan yana endişemizin olmamasını,  istememizin ve inanmamızın yeterli olacağını anlattım ve kararımızı verdik.

Cemal Erten’in  “Aman Oğlum” adlı eserini sahneye koymak için çalışmalara başladık. Hoca rolünde ben, padişahın oğlu rolünde Hacı Hançerli, padişah rolünde terzi Şevket usta ve diğer rollerde çeşitli arkadaşlarımız.

Cumhuriyet caddesinde, şimdiki Candargazi iş merkezinin karşısında kerpiç binanın ikinci katıdaki kulüp lokalimizde tiyatro çalışmalarımıza başladık. Diz boyu karların soğuk günlerinde bizim çalışmalarımız sımsıcak sürüyordu. Kendi imkanlarımızla, gençlik duygularımızla bir ay kadar süren sıkı ve ciddi, severek çalışmalarımız neticesinde oyunumuz hazırdı. Kostümleri sağdan soldan bulduk. Hoca kıyafeti için Himmet Baba Cami imamının cübbe ve hırkasını aldık, iki metrelik doksandokuzlu tesbih de bulduk, hocanın sakalını da berberden saç telleri alıp yaptık. Davetiyemizi bastırıp dağıttık ve Emek sinemasında iki gece halka oyunumuzu sunduk.

Oyunumuz çok beğenildi. Bu beğeni üzerine oyunumuzu okullara da oynayalım diye düşündüm. İlköğretim Müdürü Mükremin Köker öğretmenimizin yanına gittim, düşüncemi anlattım. Mükremin bey çok güzel olacağını söyledi ve beni tebrik etti. Kalemini aldı, bir dosya kağıdına el yazısı ile yazdı.  “Merkez okulları müdürlerine Ümit spor kulübü tarafından sahneye konulan Aman oğlum piyesi Emek sinemasında Cuma günü ilkokul öğrencilerine bir lira karşılığında gösterilecektir. Terbiyevi ve tarihi değeri olan bu temsile okulca gidilebilir. Gitmeye karar verdiğiniz takdirde kulüp idarecilerinden Ali İhsan Kuyumcu’dan okulunuzun gidiş saatini öğrenerek başlarında öğretmenleri olmak üzere bu piyesin öğrencilere gösterilmesini Rica ederim. 16.2.972   İlköğretim Müdürü Mükremin Köker “  Yazdığı kağıdı imzaladı ve bana verdi.

Yazıyı okullara giderek okul müdürlerine gösterdim. Bir program hazırladık ve oyunumuzu tüm okullara oynadık. Ve Elbistan’da ilk defa bir spor kulübü amatörce kendi imkanlarıyla ve kendi bünyesinde bir tiyatro sahneliyordu hem de karın harman olduğu soğuk kış günlerinde.

 
 
Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

 

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2024 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com