Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Kirazın Kalibresi "Gidya" İle Yükselecek

Afşin-Elbistan Termik Santrali'ndeki kömür üretim alanlarından çıkan gidya materyali tarımda kullanılmaya başlandı. Buğdayda yapılan denemelerde dekardaki verimi yüzde 18 artıran gidya, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Toplumsal Kalkınma Girişimi'nin destekleriyle de kiraz üretimindeki kalibre sorununa umut ışığı oldu.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 26 Nisan 2014 09:43

Proje koordinatörü İzzet Çak ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı ile firma yetkilileri tarafından düzenlenen basın toplantısıyla araştırmalara ilişkin bilgiler verildi.

Yıllardır gidya üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Kadir Saltalı, çilek, ayçiçeği ve buğday üzerinde deneme üretimleri yapılan gidyanın, şimdi de Andırın bölgesindeki kiraz üretiminde kullanıldığını belirtti. Kalibre düşüklüğü nedeniyle Avrupalı tüccarlardan yeterince ilgi görmeyen ve fiyatı düşen kirazdaki bu sorunun gidya ile aşılabileceğini dile getiren Saltalı, şöyle konuştu:

“Kalibre sorununu nasıl çözebiliriz diye düşünerek bölgede yaprak ve toprak analizi yaptık. Analizleri incelediğimizde kalibreyi etkileyen bir takım toprak unsurlarının yetersiz olduğunu gördük ve buna en güzel çözümün gidya olacağını düşündük. İçerisinde bol miktarda organik madde içeren henüz kömürleşmemiş zengin bir materyal. Kirazın verimini, kalibresini etkileyeceği düşüncesiyle öneride bulunduk. Firma hemen projeyi hazırladı ve bu bölgeye bin 150 ton gidyayı sevk ettik. Bu rakam gidyanın Türkiye’deki kullanımı açısından en büyük rakam. Peki gidya ne yapacak? Gelecek yıldan itibaren kalitenin artmasını bekliyoruz. Hem toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini geliştirecek. Aynı zamanda da bitkiye yansıyacak. Böylece bitkideki kaliteyi, verimi ve kalibre sorununu çözecek. Şu anda hızla kullanım talebi artıyor ve bin 500 ton civarında talep var. Kısacası termik santralde dolguda kullanılan bu materyal, artık tarımda kullanılacak. Biz bunu sadece kirazda değil her üründe tavsiye ediyoruz. Bunun için de Afşin ve Elbistan’da deneme alanları kurduk.”

Şu anda Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde 2 milyar ton gidya rezervinin bulunduğunu söyleyen Saltalı, “Ama bu rakam A ve B santralleri için geçerli. Ancak yeni santraller açıldıkça rezervin 4 milyar tona ulaşacağı ifade ediliyor. Dolayısıyla bu materyali biz bölgemizde, yakın hinterlandımızda, hatta ülkemizde kullandığımız zaman hem toprak kalitesini artırmış olacağız hem de kimyasal gübre kullanımını azaltacağız. Hem tarla bitkilerinde hem de meyvecilikte önerdiğimiz gidya ile yüzde 90 oranında ithal ettiğimiz gübre kullanımını da azaltmış olacağız. Böyle çok yönlü, ekolojik, çevresel açıdan faydası olan bir materyali tarıma kazandırmış olacağız. Bu materyal için biz hem bölgemizde kullanalım istiyoruz hem de yatırımcıları bekliyoruz” diye konuştu.
Buğday üzerinde yaptıkları araştırmalarda gidyanın dekardaki verimi yüzde 18 artırdığını tespit ettiklerini belirten Saltalı, “Yine pamuk ekili alanlarda toprak biraz killi olduğu zaman kaymak tabakası oluşturuyor ve filizlenemiyor. Tekrar ekim yapmak gerekiyor. Gidya o kaymak tabakanın oluşmasını da engelliyor. Özellikle kurak geçen dönemlerde yüz gram toprak 40 gram suyu tutabilir, 40 mililitre suyu tutabilir. Yüz gram gidya ise 130-140 mililitre suyu tutabiliyor. Bu nedenle ayçiçeğinde de denemeler yapıyoruz, kuru yerlerde de araştırma yapıyoruz. Böylelikle toprakta suyu muhafaza edebilirsek ayçiçeği hemen Temmuz ayında su stresine girmez ve bu süreç Ağustos'a doğru uzar. Bu süre içerisinde de içini daha iyi doldurur. Hipotezimiz bunun üzerine ve denemelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Saltalı, ilk etapta bin 150 ton gidyanın her kiraz ağacının altına 50 kilo dökülmek suretiyle ilk denemelerinin yapıldığını ve gelecek yıldan itibaren verim artışının beklendiğini sözlerine ekledi.

BTC Proje koordinatörü İzzet Çak ise firmanın boru hattının geçtiği güzergah üzerindeki sosyal sorumluluk çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü ifade etti. Bu faaliyetlerin temel amacının bölge halkının yaşam kalitesini artırmak olduğuna dikkat çeken Çak, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinden ikişer ilçesinde olmak üzere toplam 71 yerleşim biriminde bu faaliyetleri sürdürüyoruz. Faaliyetlerimizi iki temel grup içerisinde toplayabiliriz. Birincisi kişi, kurum ve kuruluşların kapasitesinin geliştirilmesi, bu bağlamda teknik destek sağlıyoruz. Ayrıca hibe programlarıyla da vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Bu faaliyetleri yaparken sürdürülebilir bir kalkınmanın, sürdürülebilir bir etkinin peşinde olduğumuzu belirtmek isterim. Çalışmaların başarılı olabilmesi için yerel birimlerle işbirliği yapıyoruz. Bu bağlamda Andırın'da yürüttüğümüz çalışmalar örnek niteliğinde.”

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2023 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com