Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Elbistan Üniversitesi'ne İnanın

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından oluşturulan 3 kişilik komisyon, açılması planlanan fakülte için incelemelerde bulunmak üzere Elbistan'a geldi. Komisyon, Elbistan'ın fakülteyi hak eden bir ve gelecekte il olacak kapasiteye sahip büyük bir ilçe olduğunu, onun için de geleceğe yönelik yatırım yapılması gerektiğini ifade ederken, komisyon üyelerinden Prof. Dr. Hasan Değirmenci; "1000 dönümlük arazi üzerine kampus kuralım ve sizlerde Elbistan'ın girişinde Elbistan Üniversitesi’ni hayal edin. Elbistan gelecekte il olacak ve bir ile üniversite, ilçeye göre çok kolay gelir" dedi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 8 Tarih  Tarih : 18 Temmuz 2008 11:06

KSÜ tarafından Elbistan’a gönderilen komisyon, ilk olarak Kaymakam Vekili Ahmet Altıntaş’ı makamında ziyaret etti. Başkanlığını Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Tolun’un yaptığı ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Göksun Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Değirmenci ile Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Özbağ’ın üyeleri olduğu komisyon, Gondol Restoran’da yenilen öğle yemeğinin ardından Pınarbaşı’nda Elbistan Şeker Fabrikası’na ait arazide incelemelerde bulundu.

EMYO, Yeni Yapılacak Fakültenin Yanına Yapılacak Yeni Binaya Taşınacak

Kaymakam Vekili Ahmet Altıntaş, Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy, Elbistan Meslek Yüksek Okulu (EMYO) Müdürü Haydar İnce, Elbistan Sanayici ve İşadamları Derneği (ELSİAD) Başkanı Alaettin Arslan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik’in de yer aldığı inceleme de komisyon üyeleri, fakülte yapılacak arazinin Elbistan girişinde olması gerektiğini söylediler. Komisyon Üyesi Prof. Dr. Hasan Değirmenci, öncelikle bir kampus planlaması yapılması, içerisinde meslek yüksek okulu ve fakülteleri olacak şekilde kağıt üzerinde planının hazırlanması gerektiğini söyledi. Değirmenci; “1450 öğrencisi olan Elbistan Meslek Yüksek Okulu, şu anda bulunduğu konumu nedeni ile Elbistan’a pek katkı sağladığını düşünmüyorum. Yeri de iyi değil. Fakülte için tahsis edilecek olan araziye meslek yüksek okulu binası da yapılacak ve okulumuzu Doğanköy’den taşıyacağız” dedi.


Değirmenci; “Arazi 1000 Dönüm Olacak ve Devlet Arazisi Olacak”

Arazi incelemesinin ardından Elbistan Kaymakamlığı Toplantı Salonu’na geçildi ve burada daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapıldı ve toplantıda komisyon üyeleri, fakülte için Elbistan’ın yapması gerekenleri söylerken, Elbistan’ın kesinlikle taşın altına elini bırakması gerektiğini altını çizdiler.

Burada Elbistan’a geliş amaçları hakkında açıklamalarda bulunan Komisyon başkanı Prof. Süleyman Tolun; “Üniversitemiz, yapılan talep üzerine burada bir fakülte açılması konusunu özellikle ele aldı ve bu komisyonu görevlendirdi. Eğitime olan talep her zaman geleceğe olan yatırım diye düşünülmeli. Biz bu açıdan bu iyi bir yaklaşımı memnuniyetle karşılıyoruz. Elimizden gelen her şeyi, fakülte veya ileride bir üniversite olabilir, onların da gelişimini düşünerek en iyi şekilde senatomuza ileteceğiz. Onlarda eğitim konusunda önerilere açıklar” dedi.

Konuşmanın ardından komisyon üyeleri ve toplantıya katılanlar kendilerini tanıttıktan sonra fakülte için öneriler dile getirilmeye başlandı. Prof. Dr. Hasan Değirmenci, Elbistan’a olumlu düşüncelerle geldiklerini ve Elbistan’ın fakülteyi hak ettiğini söyledi. Değirmenci; “Öncelikle fakültenin ve meslek yüksek okulunun yapılacağı yer Elbistan’ın içerisinde değil, girişinde olmalıdır. Ayrıca arazi, 1000 dönüm olmalı ve devlet hazinesine ait olması gerekmektedir” dedi.

Değirmenci; “Elbistan İl Olursa Üniversite Kolay Gelir”

Toplantıya katılanlar, Elbistan’ın girişinde 1000 dönüm araziyi bulmanın kolay olmayacağını belirtmeleri üzerine Prof. Dr. Hasan Değirmenci; “Biz, gelecekteki 100 yılı düşünerek bunu istiyoruz. Elbistan, gerçekten çok büyük ve potansiyeli olan bir ilçe. Elbistan il olacak. Belki 2-3 sene sonra, belki 6 ay sonra, ne zaman olur orasını bilmem ama kesin bildiğim Elbistan bir gün il olacak. Bir yer ilçeyken fakülte kurulursa eğer, il olduğunda oraya üniversite çabuk gelir. Osmaniye, Düziçi ve Yalova’daki üniversiteler bunlara bir örnek. Buralar ilçeyken fakülte vardı ve il olunca üniversiteler yapıldı. Onun için yapacağımızı geleceğe yönelik yapmalıyız” dedi.

Özbağ; “Bize Taahhütlerde Bulunmalısınız”

Doç. Dr. Davut Özbağ ise, Elbistan’a fakülte açılmasını çok istediklerini belirtirken, Prof. Dr. Hasan Değirmenci’nin Elbistan il olacağı ve il olması durumda da üniversitenin geleceği görüşü yönünde ifadeler kullandı. Elbistan’ın fakülteyi hak ettiğini belirten Özbağ, bunun için Elbistan’ın taşın altına elini koyması gerektiğini söyleyerek; “Bizim raporumuzu olumlu yazmamız, senatoda sizleri, Elbistan’ı savunabilmemiz için bize yardımcı olmanız gerekmektedir. Bize, bazı taahhütlerde bulunmalısınız. Siz araziyi tahsis ederseniz, inşatları yapacağını taahhüt edin ki bizde senatoya ‘Elbistan’a açılacak olan fakülte buraya yapacak, arazinin krokisi bu, fotoğrafları bu’ diyelim ve fakülte için onay çıkmasını sağlayalım” dedi.


Değirmenci; “Elbistan’ın Girişinde Elbistan Üniversitesi’ni Hayal Edin”

Toplantıda 2006 yılında komisyon tarafından yapılan inceleme sonunda senatonun almış olduğu red kararı da dile getirildi. Komisyon başkanı ve üyeleri toplantı süresince olumlu konuşurlarken, fakültenin yapılabilmesi için en önemli şeyin işe başlama karının alınması ve başlamak olduğu ifade edildi. Prof. Dr. Hasan Değirmenci, senatonun red kararı almasının doğru olduğunu, o zaman fakülte ve öğretim üyelerinin kalmaları için gösterilen Doğanköy’ün uygun olmadığını belirterek; “Elbistan’a gireceksiniz, o kadar yolu dolaşacaksınız ve daha sonra da 12 kilometre yol giderek Doğanköy’e gideceksiniz. Böyle şey olur mu? Fakülte Elbistan’ın girişinde olmalı. Ekinözü Yol Kavşağı’nın o civarda Elbistan’ın girişinde olursa eğer bu fakülte aynı zamanda ilçeleri de birleştirmiş olacak. Orada 1000 dönümlük bir arazi olursa eğer içerisine gelecekte Elbistan’ın yararına olacaktır. Öncelikle işe başlamak gerekiyor. İşe başlanırsa zaten gerisi de gelecektir. Siz, Elbistan’ın girişinde, yolun sağında Elbistan Üniversitesi’ni, Elbistan Üniversitesi yazısını hayal edin ve bu şekilde çalışın. Biz ilk başta bir fakülte yaparsak, Elbistan il olduğunda YÖK, üniversite açar ve üniversite kurulurken beraberinde fen edebiyat fakültesi ile gelir” dedi.

İkinci Toplantı 30 Temmuz’da

Toplantıda ayrıca, Elbistan’a açılması gereken fakültenin bölümünün ne olacağı da tartışıldı. Komisyon, şu an ki sorunlarının fakülte olduğunu, fakültenin açılması durumunda yapılacak araştırmalar sonunda Mimarlık, Mühendislik, Eğitim, Veteriner ya da diğer bölümlerden hangisinin olacağını tespit edeceklerini belirterek; “Bunu sizde araştırın bizde araştıralım. Daha sonra en uygunu hangisi ise fakültenin bölümünü belirleriz” dediler.

Tamamı olumlu geçen toplantıda ikinci bir toplantıyı en kısa zamanda yapılması gerektiğini düşünen komisyon üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri, ikinci toplantının 30 Temmuz’da yapılması kararını aldılar.

30 Temmuz’a kadar Elbistan Kaymakam Vekili Ahmet Altıntaş’ın başkanlığında yapılacak olan çalışmalar ile komisyonun şart koştuğu 1000 dönümlük bir arazi tahsisi için toplantıya katılanlar araştırma yaparak fakülte için en uygun araziyi bulmaya çalışacaklar.


Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 8 yorum yazylmy?tyr.

emin elmas [ 09 Mart 2014 16:49 ]

kurulacak olan fakültenin çiçek,ambarcık ve til köyleri arasında olması daha iyi kazanç olacaktır.

saygılarımla...

ee

Muammer AKDAS [ 24 ?ubat 2013 01:58 ]

merak ediyorum üniversitede okuyan öğrencilerimize kim hangi kuruluş ne kadar ve kaç kişiye burs veriyor. Bilen var mı varsa Elbistan'ın nüfusuna göre bu sayı yeterlimi. Benim bildiğim kadarıyla Elbistan belediyesi ve ticaret odası veriyordu oda çok komik bir rakam almak içinse ne kadar uğraşman gerek bilinmez. Demek istediğim ben olsam bu kadar Zengin ilçe olacaksın bu kadar az burs verilen yere üniversite vermem öğrenciye ne kadar değer verdiğimiz ortada hak etmiyoruz.

savaş [ 11 A?ustos 2012 12:35 ]

Elbistan sahipsiz, kimsesiz.
Adam çıkmaz oldu memlekette.
Durmuş abi tam bir Elbistan sevdalısıydı seçilmeden önce.
Mhr deki bu maraş ve parti aşkı elbistanı hiç etmeye yetmeyecek inşallah.
Elbistan bu siyasetle illiği ve üniversiteyi rüyasında bile göremez

Ali Cetinkaya [ 23 Ocak 2011 16:51 ]

Bir kere sunu acikliga kavusturalim.Demogoji var burda yani elbistana universite acilacak.Ama oyle degil yine oyun yine ayak biktik biz elbistanlilar.Kmaras Sutcu imama universitesine bagli fakulte anladigim benim bu universitemi yahu,oraya bagli fakulte.Universite demek sudur kardesim,mesela Elbistani Mogol istilasindan kurtararak yok olmasina vesile olan ve bugune kadar gelebilmemize ve yasam borclu oldugumuz Sultan Beybars Universyesi kurulsun.Merkezi biz olalim ozaman buna universtie deriz .Konu bu,belkide Elbistanlilarin en buyuk ihtiyaci her kesimin katilimi olan platform ,arge ve projelendirme olusumu.saygilarimla .pis ellerinizi yalan sozlerinizi benim temiz ,ak gonul elbistanlilarimdan cekin artik bizi cok kucumsuyorsunuz,ama bilmediginiz kadar gucludur halkim.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2024 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com