Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

EÜAŞ, Santrallere İşçi Alacak

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi'ne işçi alımı yapacak. EÜAŞ tarafından Bizim Elbistan Gazetesi'ne yapılan açıklamada işçi alımının Türkiye İş Kurumu aracılığıyla yapılacağı belirtilerek; "İşçi personel alımı önümüzdeki günlerde yapılacak olup, işçi alımları Türkiye İş Kurumunca ilan edilecek" denildi. EÜAŞ yetkilileri ayrıca, Zonguldak'ta işçi alımı sırasında uygulanan maden ocaklarının bulunduğu yerde ikamet etme ya da nüfusuna kayıtlı olma şartının santrallere alım sırasında uygulayamayacaklarını belirttiler.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 44 Tarih  Tarih : 06 Temmuz 2009 11:34

EÜAŞ Genel Müdürlüğü, bölge insanının sabırsızlıkla beklediği işçi alımı müjdesini Bizim Elbistan Gazetesi aracılığıyla verdi.

Daha önce EÜAŞ Eski Genel Müdürü Sefer Bütün’ün santrallerde işçi istihdam edebilmek amacıyla kadro alabilmek için Hazine Müsteşarlığı’na müracaat ettiklerini açıklamasının ardından bölge insanında alım bekleyişi önümüzdeki günlerde sona erecek.

Santrallere işçi alımı konusunda gazetemize bir açıklama yapan EÜAŞ Genel Müdürlüğü; “İşçi personel alımı önümüzdeki günlerde yapılacak” ifadeleri ile gazetemiz aracılığı ile bölge halkına müjde verdi.

EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada alınacak işçi sayısı ve branşları hakkında bilgi verilmezken, alım sırasında izlenecek yola değinilirken, işçi alımının Türkiye İş Kurumu aracılığı ile yapılacağı belirtildi.

İşçi Alımı Türkiye İş Kurumu Aracılığı ile Yapılacak

Gazetemizin sorularını yanıtlayan EÜAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri “Son zamanlarda bölge insanında santrallere ve AEL'ye işçi alınacağına dair çok büyük bir beklenti var. EÜAŞ olarak gerçekten santrallere işçi alımı yapacak mısınız, eğer yapılacaksa ne zaman alım olacak?” şeklindeki sorumuza; “Şirketimizin açıktan alım yetkisi bulunmaması nedeniyle işçi alımlarımız Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır. Bu alımlarla ilgili olarak Hazine Müsteşarlığı’nın 2009 yılı Genel Yatırım ve Finansman Programında ise; ‘açıktan atama yoluyla personel alımları, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Daimi Kadrolarına İlk Defa İşçi Olarak Alınacaklar Hakkında Uygulanacak Sınav Yönetmeliği, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Olarak İstihdam Edilecek Özürlüler Hakkında Uygulanacak Sınav Yönetmeliği, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Olarak İstihdam Edilecek Eski Hükümlülere Uygulanacak Sınav Yönetmeliği ile Özel Yarışma Sınavına Tabi Tutulmak Suretiyle Girilen Meslekler İçin Yapılacak Eleme Sınavı Hakkında Yönetmelik uyarınca Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca yapılacak sınavlarda başarılı olanlar arasından, söz konusu yönetmeliklerde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yapılır’ denilmektedir.

Diğer taraftan, Şirketimizin personel alımlarında kamulaştırma öncelikli hakkından yararlanılabilmesi için; ‘3213 Sayılı Maden Kanunu kapsamına giren madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmaz malları tamamen kamulaştırılanlara, kamu kurum ve kuruluşlarının, daimi işçi taleplerine göndermede öncelik tanınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’ kapsamında ise kamulaştırmanın yapıldığı yerde kurulu işyerimizden alınacak kamulaştırma belgesi ile şirketimizin Kahramanmaraş ilindeki işyerleri için açacağı personel alımı sınavlarına,  aranılan diğer şartların da taşınması halinde (tahsil, sağlık gibi) İş Kurumu İl Müdürlüğüne öncelikli işe gönderme hakkından yararlanmak için müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bu itibarla, Kahramanmaraş İli sınırlarında bulunan Afşin-Elbistan A Termik Santralı, Afşin-Elbistan B Termik Santralı İşletme Müdürlüğü ve Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü’ne yukarıda izah edilen mevzuat hükümleri doğrultusunda işçi personel alımı önümüzdeki günlerde yapılacak olup, işçi alımları Türkiye İş Kurumunca ilan edilecek. Ayrıca konu ile ilgili duyuru şirketimiz web sitesinde yayınlanacaktır” ifadeleri ile cevap verdiler.

Zonguldak’ta Uygulanan Pozitif Ayrımcılık Santrallerde Uygulanmayacak

Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü, Zonguldak’ta bulunan maden ocaklarına 3 bin kişi almış, alım sırasında da KPSS şartı aranmayıp, alınacak işçilerin ocakların bulunduğu yerleşim yerinde ikamet etme veya o yerin nüfusuna kayıtlı olma şartı ile bölge halkının istihdam edilmesi sağlanmıştı.

Yıllardır santrallere işçi alımı sırasında ‘zehirini biz soluyoruz ama başka bölgenin insanları çalışıyor’ sözleri ile bölge insanına öncelik tanınmamasına tepki gösteren Elbistan, Afşin halkı, Türkiye Taş Kömürü’nün bu uygulaması üzerine aynı uygulamanın santrallerde de geçerli olmasını istemişti.

Bizim Elbistan Gazetesi, bölge halkı adına Zonguldak’ta uygulanan bu pozitif ayrımcılığın bu ve bundan sonraki işçi alımlarında bölgemiz içinde uygulanıp uygulanmayacağını “Zonguldak'ta bulunan maden ocaklarına 3 bin işçi alındı ve alınan işçilerde aranılan özelliklerin başında maden ocaklarının bulunduğu yerin nüfusuna kayıtlı olmak veya o yerde ikamet etmek şartı vardı. Kısacası Türkiye Taş Kömürü Kurumu pozitif bir ayrımcılığa giderek maden ocaklarında bölge insanının çalışmasını sağlamıştır. Türkiye Taş Kömürü'nün yapmış olduğu bu uygulamayı EÜAŞ olarak sizin de Afşin-Elbistan Bölgesi'nde yapmanız mümkün müdür?” sözleri ile EÜAŞ yetkililerine sorarken, cevap, bölge halkının beklediğinin tersinde oldu.

EÜAŞ yetkilileri; “Şirketimize işçi personel alımları Türkiye İş Kurumu aracılığıyla gerçekleştiğinden bu konuda yapılacak işlem bulunmamaktadır. Bilindiği üzere, şirketimiz teknik ağırlıklı iş yürütüyor olması nedeniyle İş Kurumundan işgücü talebi asgari olarak EML veya Teknik Lise mezunlarından tercih edildiğinden, söz konusu işyerlerimize önümüzdeki günlerde Türkiye İş Kurumundan eleman talebinde bulunulacak olup, Türkiye İş Kurumu da bu taleplerimize karşılık şartlarımıza uyan 1’e 2 oranında KPSS sınavından,1’e 2 oranında öncelikli (özelleştirme mağdurları, askerde üstün başarı belgesi alanlar, askerliğini Bakanlar Kurulu Kararıyla 4 ay fazla yapanlar) ve ayrıca İş Kurumundan iş talebinde bulunan tüm kamulaştırma mağdurlarının isimleri Şirketimize bildirilecek olup, tüm adaylar sözlü mülakat sınavına tabi tutularak başarılı olanların atama işlemleri yapılacaktır” sözleri ile Türkiye Taş Kömürü’nün Zonguldak’ta uygulamış olduğu bölge halkına yönelik pozitif ayrımcılığı EÜAŞ olarak santrallere işçi alımı sırasında uygulamayacaklarını ifade ettiler.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 44 yorum yazylmy?tyr.

gerçekçi [ 11 Aralyk 2012 16:22 ]

aman başkası girmesin ha onlar paraları toplayıp götürüyorlar ya aldıkları maaaşların hepsi dışarıya gidiyor değilmi.benim memleketimde santral vb gibi kamu kurumları yok ama karayolları dsi gibi yerlerde çalışan dışarıdan çok kişi var buradaki gözle hiç bi zaman bakıldığını görmedim.AYIPTIR YA AYIP

muhammet ışık [ 08 A?ustos 2012 00:25 ]

biz her dönem 8 veya 9 uyur gönderiyoruz onlar ankarada uyuyor bizi de burada uytuyorlar afşin elbistan bölgesi harici alım ların hepsini de kınıyorum hak bizim başka larının deyil

hamza [ 25 Temmuz 2011 11:59 ]

alaçak alaçak ne zaman kardeşim bugün 25 temmuz sivas.mula.canakkale işci alımı yaparken burası uyuyuyor burda akıllı bir insan yok bu elbistanda seçim bitti işleri bitti.

fatihkursat [ 17 Haziran 2011 14:35 ]

tarih belli mi?

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2023 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com