Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

TSM, Gebelik Bilgilendirme Sınıfı Açtı

Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) Ana-Çocuk Sağlığı Birimi tarafından '"ebelik Bilgilendirme Sınıfı" açıldı. Açılan 'Gebelik Bilgilendirme Sınıfı'nda verilecek eğitimler ile anne adayları doğumun her aşaması hakkında bilgilendirilecek.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 28 Nisan 2014 09:49

Ana-Çocuk Sağlığı Birimi tarafından açılan 'Gebelik Bilgilendirme Sınıfı'nda ilçedeki yaklaşık bin 500 gebeye ulaşmayı planladıklarını belirten Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) Sorumlu Hekimi Dr. Nuran Erbilen Gök, verilecek eğitim ile anne adaylarının doğumun her aşaması hakkında bilgilendirileceğini söyledi.

Dr. Nuran Erbilen Gök, eğitimlerin Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi eğitimcileri Dr. Özge Gel, Hemşire Nimet Maral Çolak tarafından verileceğini belirtti. Dr. Nuran Erbilen Gök, Gebelik Bilgilendirme Sınıfı’nda verilecek eğitimlerle doğumun her aşamasını bilen annelerin doğum yapmasının daha kolay olacağının altını çizdi.

TSM Sorumlu Hekimi Gök, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

         “Belli prensiplerle eğitilmiş tüm anne adayları doğumu normal ve doğal bir olay gibi algılamaktadır. Doğumun her aşamasını bilen annelerin doğumu kolay olacaktır. Gebeler annelerinden, arkadaşlarından, kitaplardan hatta filmlerdeki ağrılı doğum sahnelerinden aldıkları yetersiz ve yanlış bilgilerden, mutlaka bilinçli bir şekilde doğruya yönlendirilmelidir. Kadının hayatındaki en önemli olayda bilinçli ve aktif rol oynaması sağlanacaktır. Anne olmanın tüm safhalarını bilinçli yaşayarak idrak etmesi anneye başarının tatmin ve mutluluğunu verecek. Her başarılı kişi gibi kendisiyle övünecektir. Ayrıca doğum anından korkmayacak, doğuma bilinçli ve güvenle yaklaşacak, kontrolü kaybetmeyecek ve güçlü duracaktır.  Bu nedenle Elbistan’daki mevcut tüm gebelerimizin duyarlılığını ve katılımlarını bekliyoruz.”

Dr. Gök, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Anne adaylarına; gebeliğin nasıl oluştuğunu ve bebeğin rahim içinde nasıl konumlandığı, gebelik ve doğumun fizyolojik bir süreç olduğu, gebelik döneminde düzenli sağlık kontrolüne gitmenin önemli ve ne sıklıkta izleme gitmesi gerektiği, gebelikte anne bedeninde oluşan fizyolojik ve psikolojik değişiklikleri, gebenin bu dönemdeki bakımını ve günlük yaşam aktiviteleri, gebelikte nasıl beslenmesi gerektiği, gebelikte bağışıklama ve yapılması gereken rutin tetkikleri, gebelikte sık karşılaşılan rahatsızlıklar ve çözüm önerileri, gebelikteki tehlike belirtileri ve acil durumlarda izlenecek yol, doğum eyleminin başladığını gösteren belirtileri, doğum için başvurduğunda hastane prosedürleri, doğum eylemi süresi, doğum eylemi evreleri, normal doğumun anne ve bebek açısından yararları, doğum ağrısıyla baş etme yöntemleri, lohusalık süreci, lohusalıkta acilen sağlık kuruluşuna başvurmasını gerektiren tehlike işaretler, lohusalıkta görülen psikolojik değişiklikler, yeni doğan bakımı, doğum sonrası kullanılabilen gebeliği önleyici yöntemler hakkında bilgi sahibi olması eğitim sırasında anlatılması amaçlanan konulardır.”

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2024 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com