Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Dünyanın En Hızlı Ultra Maratonu Elbistan'da Koşuldu

Elbistan'da dün sabah saat 05.00'te başlayan 2. Elbistan Ultra Maraton Koşusu, saat 19.30'da İbrahim Karaoğlanoğlu Meydan'ın da noktalandı. İbrahim Şahin ve Sadık Şahin'in 14,5 saatte tamamladıkları 126 kilometrelik maraton, dünyanın en hızlı Ultra Maraton'u oldu.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 25 Ekim 2010 11:54

11 Ekim 2009 Pazar günü düzenlenen 111 kilometrelik 1. Elbistan Ultra Maratonu 13 saat 35 dakikada koşan 47 yaşındaki İbrahim Şahin, Ultra Maraton Koşusu’nun ikincisini birlikte koşacağı amcasının oğlu Sadık Şahin, Pazar günü yapılan koşu öncesinde Karahasanuşağı Köyü’nde düzenlenen temsili start töreninde temsili olarak koştular.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri; Prof. Dr. Mehmet Sağlam,  Avni Doğan ve Fatih Arıkan, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, AK Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kaya, belde belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı törende yapılan konuşmalarda organizenin Elbistan’ın tanıtımı için çok önemli olduğuna değinildi ve organizede emeği bulunanlara teşekkür edildi.

Konuşmaların ardından Anadolu Spor ve Eğitim Derneği’nin tarafından ultra maratonda emeği geçenlere plaket verildi.  Plaketleri Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman’a, Milletvekili Avni Doğan Elbistan Belediye Başkanı Avukat Durmuş Küçük’e, Milletvekili Fatih Arıkan İş Adamı Şaban Erdoğan’a, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Erkoç İl Genel Meclis Üyesi Ali Demir’e, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman AKARDER Başkanı Ahmet Gül’e, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hulusi Alagöz Ultra Maraton Sporcusu İbrahim Şahin’e, Elbistan Belediye Başkanı Av. Durmuş Küçük İşadamı Şükrü Aybakar’a, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ise Prestij İnşaat adına Şaban Erdoğan’a takdim ettiler.

Cumartesi günü düzenlenen törenden sonra 24 Ekim 2010 Pazar günü 126 kilometrelik zorlu maratonun statı verildi.

Zorlu Maraton Saat 05.02’de Başladı

Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Anadolu Eğitim ve Spor Derneği’nin organizesiyle gerçekleşen dünyanın en hızlı Ultra Maraton Koşusu’nun stat noktasında toplananların içinde İbrahim Şahin’i eşi Habibe Şahin de vardı.

İbrahim ve Sadık Şahin, hazırlıklarını tamamladıktan sonra Karahasanuşağı Köyü’nün köprüsünde saat 05.02’de dünyanın en hızlı Ultra Maraton koşusu’nun startı verildi.

İbrahim ve Sadık Şahin’e koşunun başında eşlik eden Karahasanuşağı Köyü Muhtarı Halit Türk ve köyün gençleri, zorlu maratona daha fazla dayanamadı ve birçoğu koşuyu erkenden bırakmak zorunda kaldı.

Ultra Maraton İçinde Yarı Maraton

Önümüzdeki yıllarda da düzenlenerek uluslararası bir maraton haline getirilmeye çalışan Elbistan Ultra Maraton Koşusu’nun içinde ayrı bir maraton daha düzenlendi. Gençlerin atletizme özendirmek adına yapılan Yarı Maraton’un startı saat 10.00’da verildi. 31 kişinin katıldığı 21 kilometrelik Yarı Maraton’un galibi 26 yaşındaki Ahmet Şahin oldu.

Ahmet Şahin’in 1 saat 29 dakikada bitirdiği maratonu Kadir Şahin ikinci, Aligül Kaçar ise üçüncü olarak bitirdi.

Dünyanın En Hızlı Maratonu’nu 14,5 Saatte Koştular

25 yıldır astım hastası olan İbrahim Şahin ve amcasının oğlu Sadık Şahin, zorlu parkur süresince yeme içme ihtiyaçlarını koşarak görürlerken, güvenlik güçleri ile ambulans da koşu süresince Şahinlere eşlik etti.

Kantarma, Kangal Köyleri, Elbistan-Malatya Karayolu üzerinden İkizpmar Köyü yol ayrımı, İkizpmar, Kavaktepe Köyleri, Türkören, Demircilik Belediyesi, Söğütlü Belediyesi, Çiçek Köyü, Doğan Beldesi, Afşin’e bağlı Kuşkayası Köyü, Afşin şehir merkezi, Erçene, Akçırı Köyleri ve Karaelbistan güzergâhından oluşan 126 kilometrelik zorlu parkuru başarıyla koşan İbrahim ve Sadık Şahin, saat 19.30’da koşuyu tamamladılar.

Koşunun finiş noktası olan İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı’nda mehter marşı, konfeti ve alkışlarla karşılanan İbrahim ve Sadık Şahin’i ilk tebrik eden aileleri oldu. İbrahim Şahin, başarısını 77 yaşındaki babası Ahmet, annesi Meryem şahin ve 41 yaşındaki eşi Habibe Şahin ile, Sadık Şahin ise 70 yaşındaki babası İbrahim Şahin ile paylaştı.

Finiş noktasında AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Belediye Başkanı Avukat Durmuş Küçük, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç, Anadoluğu Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Hüseyin Kartal, Karahasanuşağı Köyü Muhtarı Halit Türk, İl Genel Meclisi Üyeleri ve kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan İbrahim ve Sadık Şahin, zorlu ve yoruzu bir parkurdan sonra güçlükle konuştular.

Şahin; “Devlet Büyüklerinden İlgi Bekliyoruz”

25 yıldır astım hastası olan ve geçen yıl 111 kilometre koşan İbrahim Şahin, koşuyu başarıyla tamamlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek; “Zor bir parkurdu, hava öğleden sonra biraz sıcaktı. Nasıl bir zorlukla karşılaşacağımı biliyordum. Devlet büyüklerinden buralarla ilgilensinler. Bunu organize eden geliri olmayan Anadolu Eğitim ve Spor Derneği. Bunun için devlet büyüklerinden katkı bekliyoruz. Hep batıya değil, doğuya da yapsınlar. Yapıyorlar ama daha fazla bekliyoruz” dedi.

Sadık Şahin ise, maratonu 14 saat 30 dakikada tamamladıklarını, bunu da disiplin ve kararlılıkla başardıklarını söyledi.

Küçük; “Temennimiz, Uluslararası Düzeye Taşımak”

Elbistan Belediye Başkanı Avukat Durmuş Küçük ise yapmış olduğu konuşmada İbrahim ve Sadık Şahin’i tebrik ederek; “Temennimiz, üçüncüsünü ulusal düzeye taşımak ve böylece Elbistan’ımızın sporda da etkin bir yerde olduğunu, orijinal bir yerde olduğunu görebilmek. İnşallah bunun için gerekli girişimlerin yapılacağına inanıyorum” dedi.

Maytalman; “Bu Mücadele Azmi Herkese Örnek Olmalı”

Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman da yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugünkü zorlu mücadeleyi sporcularımız başarılı bir şekilde tamamladılar. Ben kendilerini tebrik ediyorum, bu mücadele azminin tüm sporculara ve topluma örnek olmasını temenni ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Doğan; “Federasyonun Tanıdığı Bir Koşu Haline Getirmeliyiz”

Son olarak AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan konuştu ve Doğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “126 kilometrelik Ultra Maraton Koşusu dünyada kaç yerde yapılıyor doğrusu bilmiyorum ama örneği çok fazla olmadığı kesin. Bu sene ikinci yapıldı ve inşallah önümüzdeki yıllar kaymakamımızla, ilgili derneğimizle birlikte çalışarak bu üçüncüsünü ya da en geç dördüncüsünü Atletizm Federasyonu’nun tanıdığı bir koşu haline getirme gayreti içerisinde olmamız gerekiyor. Ben, atletlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından dünyanın en hızlı maratonunu koşan İbrahim ve Sadık Şahin ile, Ultra Maraton Koşusu içinde yer alan 21 kilometrelik Yarı maraton’da dereceye giren Ahmet Şahin, Kadir Şahin ve Aligül Kaçar’a madalyaları ile ödülleri verildi.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2024 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com