Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

A Termik Santrali'ni Kefen Giyerek Protesto Ettiler

Warriors Of The World (WOFTHEW) isimli çevre örgütü üyeleri, yıllardır çevreye zehir kusan Afşin-Elbistan A Termik Santrali'ni Kahramanmaraş'ta düzenledikleri bir eylemle protesto ettiler. Çevrecilerden birinin kefen giydiği eylem sırasında grup adına bir açıklama yapan Fatma Yörür; "Santrale ya Baca Gazı Arıtma Tesisi ve filtreleri takılsın ya da kapatılsın" dedi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 3 Tarih  Tarih : 09 Kasym 2010 10:58

21 Ekim 1984 yılından bu yana elektrik üreten ve ürettiği enerjiden çok bacalarından çevreye kustuğu zehirle adından söz ettiren Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ni protesto etmek için çevreci gençler Kahramanmaraş’ta Özel İdare İş Merkezi önünde bir eylem yaptılar.

Warriors Of The World (Dünya Savaşçıları) isimli çevre örgütü üyeleri eylem sırasında; ‘Gelecek için termik santrallerini durdurun’, ‘Yatırımları yeşil enerjiye yönlendirin’ ve ‘Kahramanmaraş termik santrali istemiyor’ yazılı pankartlar açtılar.

Çevreye zehir kusan Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin temsili bacasını da Özel İdare İş Merkezi önüne getiren gruptakilerden biri eylem sırasında üzerine sardığı kefen beziyle yere yattı, arkadaşları da maske takarak termik santrallere tepkilerini dile getirdi.

Grup adına açıklama yapan Basın Sözcüsü Fatma Yörür, Afşin-Elbistan A Termik Santrali nedeniyle bir çevre felaketi yaşandığını, santralin bulunduğu bölgedeki yerleşim yerlerindeki tarım alanlarının, hayvanların, içme ve kullanma sularının ve doğal güzelliklerin zarar gördüğünü öne sürdü.

Yörür; “Bilindiği gibi 1986 yılında Afşin-Elbistan A Termik Santrali, bugüne kadar yüzlerce ton kül ve atığı doğaya bırakmıştır. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çevre köy ve kasabalar olmuştur. Tarım alanları, hayvanlar, içme ve kullanma suları yok olmuş, doğal güzellikler kaybolmuştur. 8 yıl ömrü kaldığı gerekçesiyle Baca Gazı Arıtma Tesisi kurulmayan A Termik Santrali geçtiğimiz 10 yıl için de doğaya 28,7 milyon ton kül, 117,4 milyon ton karbondioksit, 5,8 milyon kükürt gazı, 0,28 milyon ton azot gazı, 23 milyon ton toryum, 56,7 milyon ton uranyum bıraktı.

8 yıl da bir bu kadar tehlikeli maddeyi doğaya bırakan termik santral en az 30 yıl daha çalışmaya devam edecek. Baca Gazı Arıtma Sistemi olmadığı halde 24 yıldır çalıştırılan Afşin-Elbistan A Termik Santrali çevre felaketine yol açıyor. Kül tutmaya yarayan filtreleri, 15 yıldır arızalı olan tesisin baca gazından 15 milyon ton katı, sıvı, gaz ve radyoaktif maddeyi doğa halkının üzerine salıyor.

Son günlerde Kahramanmaraş Valiliği tüm birimleriyle bir proje başlatmıştır. Bu projeye; Aydın İnsan, Temiz Çevre ve Yaşanılabilir Köy ismi verilmiştir. Bu çalışmalarla birlikte esas yapılması ve öncelik verilmesi gereken nokta Afşin-Elbistan Termik Santrali’dir. Bunun yanında diğerleri sadece sözde temizlik hareketidir ve esas projenin Afşin-Elbistan Termik Santrali’ne bir an önce filtre, Baca Gazı Arıtma tesisi takılması ya da bu termik santralinin kapatılmasıdır. En az 8 yıl daha bu tehlikeli maddeyi doğaya bırakacak olan A Termik Santrali’ne bir an önce önlem alınması için tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Warriors Of The World Üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 3 yorum yazylmy?tyr.

mehmet Terzi [ 13 Mayys 2011 22:26 ]

Bizim koyun karsisinda fabrikanin filitresiz calistigini yillarca icimiz cizirdayarak seyrediyoruz .Zehirlendigimiz yetmiyormus gibi simdide koylerimiz istimlak ediliyor .herhangi bir alternatif gosterilmeden.Nerden baksaniz rezalet...Insanlar yillardir oturduklari yerlerden gercek arazi bedelleri bile dogruduzgun ayarlanmadan ekonomik ve psikolojik baski altina alinmistir.Bu protestolari destekliyorum ama bizim insanimiz layik olmadigi muamelelere rabi tutulmustur.Magduriyetin daha fazla buyumemesi icin mevcut arazilerdeki meskun insanlara makul alternatifler bari sunulmalidir.Hayatlari gercekten fabrikanin zehirli gazlari ile marazlanmis insanimiz yoneticilerin duyarsizligi sebebiylede geleceklerini goremez olmuslardir.Bu sorumsuzluklar halen devam etmektedir.insanlarimizi haklarini aramaya davet ediyorum.Seciimlerde duyarsiz adaylara pirim verilmemesi lazim. insanimiz kendi haklarini takib etmeleri yoneticilerin de tasidiklari mesuliyeti idrak etmeleri temennisiyle herkese selamlar...

ergin [ 20 Aralyk 2010 13:18 ]

METEHANA:benım babam da o termık santaralınde 5 sene calıstı ama ben ekmek yıyecegım dıye bızden sonrakılerın hakkına gıremeyız su an bıle sabahları havadan nefes alamıyoruz ekonomı tabı şart,B de varsa A unıtesınede takabılırler hem cana hemde mala ve takdıkları fıltreyle afsındekı tarlalara ınsanların saglıklarına ne kadar ekonomık zararları oldugunuda gormek gerek. turkıyede her yıl kıbrıs kadar toprak kayboluyor bı daha gelmemek uzere...

Metehan [ 09 Kasym 2010 20:57 ]

Halk boş yere galeyena gelıyor .Bu santralın elbıstan ekonomısıne     onu gecın turkıye ekonomısıne katkılarının göz onunde bulunudurulacagınadan ziyade boykot edıyorlar.Bu kafa ıle 3 sene degıl bız 50 sene sonra dahı olsa nukleer santrale sahıp olamayız İnsanlarımız bilinçlenmelı ve böyle    seylare katılmamalıdır....

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHINGTON ANITI ve OSMANLININ HEDIYESI

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRI

DÜZ AYNA

A.Ihsan Kuyumcu A.Ihsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Sair-Yazar-Ressam

Mustafa Eslik Mustafa Eslik
YÖNETICILIK, LIDERLIK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Baspinar Mahir Baspinar
CÜCÜK TEPE (!)

Sair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDILER EFENDISI'NE

Egitimci, Sâir ve Yazar

Sait Çolakoglu Sait Çolakoglu
ANAMIZ

Sair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDIN RAMAZAN

Sair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KIMIN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2023 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com